podróże z kotem, wyjazd z kotem, urlop z kotem, podróże z kotem, kot w podróży, wakacje z kotem, wycieczki z kotem, kot na wycieczce

Urlop z kotem – jak to zorganizować?

Wakacje to czas wycieczek, podróży i radości z bycia w otoczeniu przyrody. Kiedy w naszym domu pojawiły się koty, mieliśmy spore obawy, że nie będą potrafiły zaakceptować naszego stylu życia. Wtedy wydawało nam się, że podróżowanie z kotem, nie jest możliwe. Dziś wiemy, że nasze koty bez problemu mogą nam towarzyszyć podczas wyjazdów, jeśli tylko potrafimy odpowiednio zadbać o ich potrzeby.

Jeśli chcielibyście spędzić urlop z kotem i zastanawiacie się jak to wszystko ogarnąć, to ten wpis jest właśnie dla Was! Chcemy się podzielić swoimi doświadczeniami, które być może się przydadzą i pozwolą zorganizować wyjazd tak, by kotek mógł cieszyć się wakacjami z opiekunem 🙂

Od czego zacząć?

Każdy, kto czytał choć troszkę o życiu i psychice kota, z pewnością dowiedział się już na samym początku, że są to zwierzęta terytorialne. Zabranie kotka z jego własnego terytorium w obce miejsce przeważnie nie jest dla niego sytuacją komfortową. Dlatego aby podróż nie stanowiła dla zwierzaka stresu, należy go stopniowo przyzwyczajać do wyjazdów.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest przyzwyczajenie pupila do jazdy samochodem czy innym środkiem lokomocji. To ogromnie ułatwia życie, zarówno opiekunowi, jak i zwierzęciu, które nie musi doświadczać z tego powodu stresu! Szczegółowe podpowiedzi jak nam udało się to zrobić oraz jak zadbać o kota w aucie znajdziecie tutaj. Jeśli twój zwierzak nie jest przyzwyczajony do podróżowania, konieczne może być podanie mu łagodnych środków uspokajających. 

Na pewno nie jest dobrym pomysłem zabieranie ze sobą w nowe miejsce kota, który jest wychodzący! Uniemożliwiając mu wychodzenie podczas pobytu na wakacjach doprowadzimy go do frustracji i stresu, natomiast wypuszczanie zwierzaka samopas w obcym terenie byłoby skrajną nieodpowiedzialnością!  Ponadto warto być świadomym, że jeśli kota wychodzącego zabierzemy na dłuższy okres z jego terytorium, jest wysoce prawdopodobne, że po powrocie będzie musiał toczyć walki z kotami z sąsiedztwa o odzyskanie swojego terenu, co jest dla zwierząt niezwykle silnym stresem.

Przygotowanie powinno uwzględnić również przyzwyczajenie kotka do przebywania w nowych miejscach. Warto zatem pracować nad tym przez całe nasze wspólne życie z kotem, a nie dopiero wtedy, kiedy stwierdzimy, że chcemy pojechać z kotem na wakacje. Postaraj się zabierać swojego zwierzaka do rodziny, znajomych i na wycieczki ( jeśli potrafi chodzić na spacery w szelkach), wtedy również wyjazd na wakacje nie będzie dla niego problemem.

Zanim podejmiesz decyzję zastanów się również jak zaplanujesz swój czas na urlopie i czy będziesz w stanie odpowiednio zająć się swoim kotkiem. Zabieranie go ze sobą i zostawianie na cały dzień samego w hotelowym pokoju to bardzo zły pomysł! Jeśli chcesz żeby kotek zaakceptował podróżowanie, dobrze jest zapewnić mu jakieś atrakcje podczas pobytu. Przede wszystkim upewnij się również, że w miejscu, w którym się zatrzymasz akceptowane są zwierzęta oraz że nikt z obsługi nie spowoduje ucieczki lub zaginięcia twojego pupila.

 

Co zabrać?

Kotek poczuje się pewniej w nowym miejscu jeśli jego życie nie ulegnie całkowitemu wywróceniu do góry nogami. Zabierz zatem kilka rzeczy, które twój kot zna i lubi i które dadzą mu poczucie bezpieczeństwa. Oto nasz podróżny zestaw:

1. Zapas karmy na cały czas pobytu, przysmaki, podróżne miseczki

Nie należy zmieniać diety zwierzakowi podczas wyjazdu ( niebezpieczeństwo biegunki lub alergii). Najbezpieczniej podawać mu karmy, które zna i lubi. Nasze koty są wyjątkowo wybredne dlatego zabieramy ze sobą pakiety karm w różnych smakach i różnych producentów oraz pojemniki do przechowywania i zamrażania karmy, której nie zjedzą w danym dniu. Smaczki przydają się nam się do zabaw oraz ćwiczeń z kotkiem.

2.Legowiska i jeśli to możliwe również drapak

Nasze kociaki mają swoje turystyczne legowiska, z których korzystają również w domu (ważny jest znajomy zapach). Są wygodne i łatwo utrzymać je w czystości. Oprócz tego zabieramy ze sobą drapak, żeby uniknąć drapania mebli. Jeśli masz mało miejsca można spróbować zabrać chociaż niewielki, kartonowy drapak, szczególnie w przypadku gdy kotek nie wychodzi na spacery.

3. Kilka ulubionych zabawek

Zabawa z kotem, to kluczowa sprawa by zaspokoić jego instynkt łowiecki i zapobiec frustracji i nudzie. Na szczęście zabawki dla kota nie wymagają dużo miejsca w bagażu. My zabieramy kilka na zmianę ponieważ nasze pręgowane, jak wszystkie koty, bardzo szybko się nudzą.

4. Kuweta i żwirek

Najlepiej, żeby była to kuweta, z której kot korzysta w domu i żwirek, który zna. Pobyt na urlopie to nie jest pora na zmiany i eksperymenty. My zabieramy kuwetę z używanym żwirkiem. Można też korzystać ze składanej kuwety turystycznej ale kotki powinny być już do niej przyzwyczajone.

5. Transporter

Podstawa w podróży dla bezpieczeństwa kota. W transporcie zalecane są plastikowe kontenery ale na wycieczki będzie potrzebne coś innego. Nasz ulubiony model to plecak. Zawsze zabieramy plecaki na wszystkie wycieczki. Dzięki temu kiedy wychodzimy na spacer z kotkami w obcym terytorium, czujemy się pewnie ponieważ koty traktują je jako bezpieczne miejsce, w którym mogą się schować. Transportery służą naszym kotkom również jako dodatkowe legowiska.

6. Dodatkowe akcesoria pielęgnacyjne i leki

Zabieramy zawsze potrzebne akcesoria, takie jak szczotka do wyczesywania sierści, ręcznik ( może być potrzebny gdyby kot się ubrudził lub do zwilżenia sierści w czasie upału), dodatkowe suplementy oraz środek Oktenisept do odkażania ran. Jeśli jest taka potrzeba warto też mieć pod ręką lek uspokajający, kocie feromony pomagające zwalczać stres oraz oczywiście wszystkie leki, jakie kot musi zażywać jeśli choruje.

7. Książeczka zdrowia kota

Dobrze ją mieć pod ręką, w razie wystąpienia problemów ze zdrowiem

Jak zorganizować nowe terytorium?

Po przyjeździe na miejsce, trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. My zawsze  od razu dostosowujemy miejsce pobytu do potrzeb naszych kociaków. Zabieramy z pola ich działania wszelkie rośliny lub przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone lub zjedzone przez nasze kicie. Staramy się znaleźć zaciszne miejsce na kuwety, miski z jedzeniem i miskę z wodą, tak by wszystko znajdowało się w odpowiednich odległościach oraz przeprowadzić „kotyfikację” pomieszczenia.

Transportery ustawiamy na podłodze a turystyczne legowiska zawsze na jakimś podwyższeniu, zwykle przy oknie. Przestawiamy krzesła, tak żeby ułatwić kotom wskakiwanie na parapet, wszelkie komody i półki, które się nadają do bezpiecznego wykorzystania zostawiamy do dyspozycji kotów. Od niedawna mamy nawet turystyczną siatkę, którą zabieramy ze sobą by tymczasowo osiatkować balkon, jeśli jest taka możliwość!

Jak więc widzicie wkładamy sporo wysiłku w to, by nasze koty czuły się dobrze w nowym miejscu. Kiedy wyjeżdżamy na urlop i spędzamy z nimi długie godziny na spacerze, wtedy po przyjściu na kwaterę, potrzebują tylko legowiska by się porządnie wyspać. Kiedy natomiast jesteśmy w obcym miejscu i musimy pracować przez kilka godzin dziennie, wtedy takie udogodnienie jak dostęp do balkonu ma kolosalne znaczenie! Jeśli twój kotek czuje się niepewnie w nowych miejscach, warto zabrać ze sobą feromony Feliway, które mogą pomóc zwierzęciu się rozluźnić.

urlop z kotem

urlop z kotem, wakacje z kotem, podróże z kotem, kot w aucie, wyjazdy z kotem
urlop z kotem, wakacje z kotem, podróże z kotem, kot w aucie, kot na kajaku, na kajak z kotem, wyjazdy z kotem
Jak zaplanować czas?

Urlop z kotem zawsze planujemy tak, by uwzględnić potrzeby naszego zwierzaka. Jeśli to możliwe starajmy się zachować rozkład dnia jak najbardziej zbliżony do rutyny, do której przywykł nasz futrzak. Karmimy go o takich porach jak w domu, jeśli chodzi na spacery, to starajmy się również przestrzegać określonej pory dnia.

Dodatkowo dajmy kotu jakieś atrakcje – nasze uwielbiają dodatkowe godziny spacerów i miejsca, takie jak las czy łąka, gdzie dajemy im więcej swobody. Zdecydowanie znacznie łatwiej jest spędzić urlop z kotem, który jest przyzwyczajony do szelek i spacerów. Takie koty zwykle są też odważniejsze i bardziej pewne siebie, ponieważ są przyzwyczajone do wielu różnych bodźców, z którymi stykają się na zewnątrz. 

Jeśli twój kotek jest niewychodzący pozostaje Ci poświęcić mu więcej czasu lub więcej się z nim bawić, jednak prędzej czy później zawsze staniesz przed dylematem zostawienia kota samego w obcym miejscu, kiedy ty będziesz chciał wyjść. Nasze kicie, kiedy wybawią się już na spacerze zwykle śpią po powrocie do domu nawet przez kilka godzin i wtedy znacznie łatwiej jest je zostawić jeśli potrzebujemy trochę czasu dla siebie.

Koty uczą się przez całe życie, więc dajemy im szanse eksploracji i poznawania nowych miejsc. Kicia i Zakapi właśnie podczas wyjazdów oswoiły się z wodą, chodzeniem po pomoście i pływaniem kajakiem. Zawsze obserwujemy nasze zwierzaki, zachęcamy do poznawania nowych rzeczy ale do niczego nie zmuszamy.

Jednak bez względu na nasze chęci i starania, trzeba zdać sobie sprawę, że nie każdy kot będzie znosił dobrze pobyt w nowym miejscu. Koty lękliwe lepiej jest zostawić w domu pod opieką kogoś zaufanego. Również kotki, które nigdy nie wychodziły z domu i nie podróżowały, mogą odczuwać silny stres i z pewnością będą wymagać najpierw długotrwałego przygotowania i zmiany nawyków. Dlatego warto oswajać z podróżowaniem już kilkumiesięczne kociaki, wtedy znacznie łatwiej będą sobie radzić z wyzwaniami.  

Poza tym warto mieć świadomość, że tak jak nie każdy kot nadaje się na podróżnika, tak nie każdy opiekun powinien podróżować ze swoim pupilem. Szczególnie jeśli priorytetem jest przebywanie w miejscach, w których kot nie będzie czuł się dobrze lub do których zwierzęta nie mają wstępu. Nie oszukujmy się – urlop z kotem wymaga od opiekuna poświęcenia zwierzakowi mnóstwa czasu i uwagi!

Kiedy zatem warto myśleć o wspólnym wyjeździe? Najlepiej jeśli przebywanie z kociakiem w otoczeniu przyrody sprawia opiekunowi i zwierzakowi autentyczną radość, wtedy z pewnością odkryjesz, że niejeden kot może być wspaniałym przyjacielem również w podróży.

URLOP Z KOTEM

urlop z kotem, wakacje z kotem, podróże z kotem, kot w aucie, kot na kajaku, na kajak z kotem, wyjazdy z kotem
urlop z kotem, wakacje z kotem, podróże z kotem, kot w aucie, kot na kajaku, na kajak z kotem, wyjazdy z kotem

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.