natura, środowisko, outdoor, na łonie przyrody, świadomość ekologiczna, żyć ekologicznie

W harmonii z naturą – sam zdecyduj ile możesz dać od siebie!

Nie ma dnia byśmy nie natknęli się na doniesienia dotyczące niszczenia przyrody i systematycznej dewastacji naturalnego środowiska lub bestialstwa wobec zwierząt. Prawdę mówiąc, to jedna z przyczyn, dla której zdecydowaliśmy się zamieszczać wpisy na blogu w dziale „natura”. Chcieliśmy dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami i dać coś od siebie choćby jakiś malutki wkład w ochronę, tego co jeszcze można ochronić a przede wszystkim zachęcić was do współdziałania i do rozwijania ekologicznej świadomości.

Zbyt często czujemy się bezsilni i nie widzimy sensu podjęcia jakichkolwiek działań. Zamiast tego stwierdzamy tylko z rezygnacją:  no tak, żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, jemy skażoną chemią żywność, oddychamy smogiem ale co my możemy zrobić? Przecież nie mamy na to żadnego wpływu!

A my właśnie chcemy powiedzieć, że mamy wpływ. I to ogromny, z pewnością znacznie większy niż się na pierwszy rzut oka wydaje! Bo tak naprawdę to my, zwykli obywatele w dużej mierze generujemy to, co się wokół nas dzieje poprzez swoje wybory i działanie. Dlatego warto działać świadomie.

Jeśli rozumiesz, że rolnictwo i przemysł oddziaływują na środowisko, w którym żyjemy i na nasze zdrowie, to może warto dać coś od siebie, by ten negatywny wpływ zminimalizować? Może już wreszcie pora by zacząć działać? Bądź pewien, że to działanie ma sens!

natura, środowisko, outdoor, na łonie przyrody, świadomość ekologiczna, żyć ekologicznie

 

Na początek przyjrzyj się swoim codziennym nawykom i sprawdź czy nie jesteś „szkodnikiem”, który śmieci, niszczy naturę, marnuje wodę i ogólnie ma w nosie odpowiedzialność za stan przyrody.

Zamiast mówić, że nic nie możesz bądź świadomy, że sklepy sprzedają, to co konsumenci chętnie nabywają. Nie kupuj więc szkodliwych dla środowiska i twego zdrowia produktów, jeśli nie chcesz by wytwarzano ich jeszcze więcej. Jeśli nie życzysz sobie by twoje pieniądze przyczyniały się do dalszej degradacji natury i twego zdrowia zostaw je u takiego producenta, który szanuje środowisko i nie sprzedaje chłamu. Zastanów się kogo chciałbyś widzieć na odpowiedzialnych stanowiskach i wybieraj/ głosuj na ludzi świadomych ekologicznie i z poczuciem empatii, również wobec zwierząt. W przeciwnym razie twoje dzieci bądź wnuki będą żyły w zatrutym,  betonowym i bardzo przygnębiającym świecie.

Niestety wymaga to trochę zaangażowania ale możesz przecież zacząć od choćby jednej rzeczy sprzyjającej ochronie przyrody. Równie dobrze możesz też zmienić wiele drobnych przyzwyczajeń by dać od siebie jeszcze więcej!

Oto kilka przykładów konkretnych działań, które możemy wprowadzić do swojego życia natychmiast i które my sami praktykujemy. Im więcej z nas będzie żyło świadomie, tym większe będą skutki naszych działań!

1. Nigdy nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci, nie niszcz przyrody, nie zanieczyszczaj wody, nie hałasuj na łonie natury, nie przeszkadzaj zwierzętom, nie płosz ich.

2. Ogranicz produkcję śmieci – nie kupuj artykułów zapakowanych w dodatkowe pudełka, folie, papierki, ( np. wystarczającym opakowaniem  dla pasty do zębów jest tuba, a nie tuba, pudełko i folia). Prawdziwą zmorą są reklamówki! My staramy się ograniczać ich użycie, pakując artykuły w sklepie w torby papierowe ( te do chleba) albo kartony albo we własne worki na zakupy. Ponadto sortuj odpady i kupuj produkty z recyklingu, np. papierowe opakowania towarów mogą być wykonane z makulatury a nie wysokiej jakości papieru! Nie bądź bezmyślnym konsumentem i kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz a nie to, o czym opowiadają w reklamach. Nie, nie musisz tego mieć i nie, to nie jest ciebie warte! Za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz spędzić czas na łonie natury albo kupować lepszej jakości żywność, co wyjdzie ci tylko na zdrowie.

3. Czytaj skład produktów i nie kupuj tych, które zawierają mnóstwo szkodliwych składników. Wybieraj wartościowe produkty. Bądź świadomy, że cały to badziewie, którego pełno na sklepowych półkach jest tam nie dlatego, że ktoś to wyprodukował ale dlatego, że ktoś to kupuje!

4. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających chemię szkodliwą dla organizmu i środowiska ( np. SLS, PEG, parabeny, ftalany itp.) oraz specyfików testowanych na zwierzętach. Bądź uważny gdyż wiele znanych marek jak np. L’oreal czy Unilever wykonuje swoje testy poza Europą, wprowadzając europejskiego konsumenta w błąd! Czy warto wspierać takie firmy swoimi pieniędzmi?

4. Jeśli jesteś wrażliwy na los zwierząt możesz podjąć cały szereg działań:

  • po raz kolejny kupuj świadomie (np. wybierz jajka z wolnego wybiegu aby choć trochę zmniejszyć okrucieństwo wobec kur)
  • ogranicz spożycie mięsa lub zostań wegetarianinem albo weganinem ( dzięki temu przyczyniasz się do zmniejszenia wyjątkowo bestialskiego przemysłowego chowu zwierząt) a ponadto będziesz działać z korzyścią dla swego zdrowia i środowiska
  • nie wspieraj swoimi poczynaniami znęcania się nad zwierzętami lub ich bezmyślnego zabijania ( omijaj cyrki z tresurą zwierząt, nie kupuj trofeów ani pamiątek wytwarzanych ze zwierząt, jak również wyrobów futrzarskich – w dzisiejszych czasach są one całkowicie )
  • adoptuj bezdomne zwierzę zamiast kupować z hodowli

5. Jeśli możesz zaopatruj się w certyfikowane produkty ekologiczne, ( oznaczone listkiem z gwiazdkami) – są zdrowsze i wesprzesz w ten sposób rolników, którzy nie degradują środowiska najbardziej agresywną chemią.

7. Reaguj na wszystkie przejawy braku odpowiedzialności, dewastację środowiska i złego traktowania zwierząt, zwracaj uwagę „ludzkim szkodnikom”, zgłaszaj do odpowiednich służb niewłaściwe zachowanie wobec zwierząt lub środowiska! Podpisuj petycje dot. ochrony polskiej przyrody i domagaj się tego od władz. Najwyższy czas przestać tolerować brak szacunku wobec przyrody!

Tak , to wszystko wymaga trochę wysiłku i zmiany niektórych nawyków ale sprawia, że nasze życie jest bardziej wartościowe. Być może zatwardziali konserwatyści nazwą cię „eko oszołomem” nawet z tak błachego powodu, jak dojeżdżanie do pracy rowerem czy bycie vege. Miej to w poszanowaniu, rób swoje i nigdy się nie poddawaj. Sam zdecyduj ile jesteś w stanie od siebie dać i zrób pierwszy krok.

Z pewnością każdy z nas znajdzie wiele sposobów, dzięki którym możemy walczyć z brakiem szacunku do naturalnego środowiska. Jeśli macie ochotę, napiszcie w komentarzu o swoich działaniach i o pomysłach na życie w harmonii z naturą.

natura, środowisko, outdoor, na łonie przyrody, świadomość ekologiczna, żyć ekologicznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.